Availability: In Stock
Easy to control 2 in 1 Brushcutter and grass trimmer equipped with a low emission easy start engine. This trimmer is ideal for tidying up edges around lawns, walls, fences and anywhere hard to reach with a ,mower.
| DG19 Brush Cutter TT-BC260 | |
| Model no. | DG19 |
| Engine type | TT-1E34F(air-cooled, 2-stroke) |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Engine displacement | 25.4 m³ |
| Maximum engine power | 0.75 kw |
| Engine speed | 7500 r/min |
| Engine idling speed | 3000±300 r/min |
| Fuel Tank Capacity | 550 ml |
| Spark plug | Champion CJ6Y |
| Carburetor | Diaphragm type |
| Petrol and oil mix ratio | For the first 10 hours of machine use, please use a petrol/oil mixture ratio of 25:1, and after 10 hours, please use a petrol/oil mixture ratio of 40:1. |
| Oil feeding system | Automatic pump with adjuster |
| Working Pole Diameter | 26 mm |
| Brush cutter cutting capacity | 255mm |
| Trimmer cutting capacity | 420mm |
| Mass(with empty tank) | 7 kg |
| Guaranteed sound power level, LWA (2000/14/EC) | LwA: 111 dB(A) |
| Tested sound pressure level, LPA (2000/14/EC) | LpA: 105.4 dB(A), k=3 dB(A) |
| Vibration at Front Handle | A front_hv, eq: 5.259 m/s², k=1.5 m/s² |
| Vibration at Rear Handle | A rear_hv, eq: 4.938 m/s² , k=1.5 m/s² |
There are no products in your basket.