Availability: In Stock
Lightweight blade trimmer for trimming grass, weeds and small bushes. Comes with wire guard for precise cutting.
| DG25 Cordless Grass Trimmer / Double Blade | |
| Model no. | DG25 |
| Platform | 20V Lithium Battery |
| Power Source | 20V 2/4amp Hour lithium battery |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Charging Time | Fast Charge |
| Motor | Brushed |
| No-load working time | 2AH-50min; 4AH-1.5h |
| Speed | 7000rpm |
| Working range | 250mm |
| Blade type | Plastic |
| Can be used as a lawn edge trimmer | yes, Trimming wheel not included |
| With flower protection stand | yes |
| Cutting head adjustable | yes |
There are no products in your basket.