Availability: In Stock
Tackle Unruly edges effortlessly. Can be transformed into an edger in seconds without the need for tools.
Features a guide wheel for neat accurate results.
DG24 Cordless Grass Trimmer / Nylon Cord |
|
| Model no. | DG24 |
| Platform | 20V Lithium Battery |
| Power Source | 20V 2/4amp Hour lithium battery |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Charging Time | Fast Charge |
| Motor | Brushed |
| No-load working time | 2AH-30min; 4AH-1h |
| Speed | 6500rpm |
| Working range | 300mm |
| Trimmer line diameter | 1.6 mm |
| Can be used as a lawn edge trimmer | yes, Trimming wheel included |
| With flower protection stand | yes |
| Cutting head adjustable | yes |
There are no products in your basket.