Availability: In Stock
Powerful 22.5cc engine with a 700mm double reciprocating blades for easy cutting of hedges.
Features a 4 way anti - vibration system and a 180 degree rotating back handle for ease of use in different positions.
| DG22 Hedge Trimmer TT-HT230H | |
| Model no. | DG22 |
| Engine type | TT-1E32F-2(air-cooled, 2-stroke) |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Engine displacement | 22.5 m³ |
| Maximum engine power | 0.65 kw |
| Engine speed | 7500 r/min |
| Engine idling speed | 3000±300 r/min |
| Fuel Tank Capacity | 580 ml |
| Spark plug | Champion CJ6Y |
| Carburetor | Diaphragm type |
| Petrol and oil mix ratio | For the first 10 hours of machine use, please use a petrol/oil mixture ratio of 25:1, and after 10 hours, please use a petrol/oil mixture ratio of 40:1. |
| Oil feeding system | Automatic pump with adjuster |
| Blade lengh | 700 mm |
| Cutting lengh | 550 mm |
| Mass(with empty tank) | 6 kg |
| Guaranteed sound power level, LWA (2000/14/EC) | LwA: 111 dB(A) |
| Tested sound pressure level, LPA (2000/14/EC) | LpA: 105.4 dB(A), k=3 dB(A) |
| Vibration at Front Handle | A front_hv, eq: 5.259 m/s², k=1.5 m/s² |
| Vibration at Rear Handle | A rear_hv, eq: 4.938 m/s² , k=1.5 m/s² |
There are no products in your basket.