Availability: In Stock
Hand-held compact Blower Vacuum for clearing the ground with minimum effort.
Offers blowing, Vacuuming and mulching functions. Features throttle with cruise control and a specially designed starter pully, reducing the pulling effort required for starting.
https://www.youtube.com/watch?v=eyYEPDvixjw
| Model no. | TT-BV3405 |
| Engine type | TT-1E34F-G1 (air-cooled, 2-stroke) |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Engine displacement | 25.4 m³ |
| rMaximum engine powe | 0.75 kw |
| Engine speed | 7500 r/min |
| Engine idling speed | 3000±300 r/min |
| Spark plug | TORCH L8RTF |
| Carburetor | Diaphragm type |
| Volume of fuel tank | 450 ml |
| Petrol and oil mix ratio | Petrol 40: oil 1 |
| Fuel flow | 390 G/H |
| Oil feeding system | Automatic pump with adjuster |
| Blower air speed | 62.7 M/S |
| Blower air flow | 10.6 m³/min |
| Vacuum air speed | 47.5 M/S |
| Vacuum air flow rate | 14.5 m³/min |
| Collection bag volume | 40 L |
| Mass(just machine with empty tank) | 4.7 kg |
| Guaranteed sound power level, LWA (2000/14/EC) | LwA: 108 dB(A), k=2 dB(A) |
| Vibration at Handle | 2.194 m/s², k=1.5 m/s² |
There are no products in your basket.