Availability: In Stock
Easy to handle, low weight Polesaw is powered by a 43cc engine. Designed to make hard to reach jobs a brease.
Features a triple Split Shaft design for easy transport and storage.
| DG17 Pole saw | |
| Model no. | DG17 |
| Engine type | TT-1E40F-5 (air-cooled, 2-stroke) |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Engine displacement | 42.7 m³ |
| Maximum engine power | 1.2 kw |
| Engine speed | 7500 r/min |
| Engine idling speed | 3000±300 r/min |
| Fuel Tank Capacity | 900 ml |
| Chainsaw Fuel Tank Capacity | 150 ml |
| Spark plug | TORCH BM6A |
| Carburetor | Diaphragm type |
| Petrol and oil mix ratio | Petrol 40: oil 1 |
| Oil feeding system | Automatic pump with adjuster |
| Working Pole Diameter | 26 mm |
| Saw&Chain Specification | 12" 3/8" 44X |
| Pole saw cutting capacity | 300mm |
| Mass(with empty tank) | 8 kg |
| Guaranteed sound power level, LWA (2000/14/EC) | LwA: 111 dB(A) |
| Tested sound pressure level, LPA (2000/14/EC) | LpA: 105.4 dB(A), k=3 dB(A) |
| Vibration at Front Handle | A front_hv, eq: 5.259 m/s², k=1.5 m/s² |
| Vibration at Rear Handle | A rear_hv, eq: 4.938 m/s² , k=1.5 m/s² |
There are no products in your basket.