Availability: In Stock
This 2 Wheeled grass trimmer is perfect for trimming large areas. Perfectly balanced, allowing you to effortlessly cut through the toughest grass and weeds.
| DG21 Wheeled Brush Cutter XT-WBC508-1 | |
| Model no. | DG21 |
| Engine type | TT-1E43F-B(air-cooled, 2-stroke) |
| Equipment mobility | Hand-held |
| Engine displacement | 50.8 m³ |
| Maximum engine power | 1.7 kw |
| Engine speed | 7600 r/min |
| Engine idling speed | 3000±300 r/min |
| Fuel Tank Capacity | 850 ml |
| Spark plug | Champion CJ6Y |
| Carburetor | Diaphragm type |
| Petrol and oil mix ratio | For the first 10 hours of machine use, please use a petrol/oil mixture ratio of 25:1, and after 10 hours, please use a petrol/oil mixture ratio of 40:1. |
| Oil feeding system | Automatic pump with adjuster |
| Working Pole Diameter | 26 mm |
| Trimmer cutting capacity | 420mm |
| Wheel Diameter | 325 mm |
| Wheels' Distance | 280 mm |
| Mass(with empty tank) | 13 kg |
| Guaranteed sound power level, LWA (2000/14/EC) | LwA: 111 dB(A) |
| Tested sound pressure level, LPA (2000/14/EC) | LpA: 105.4 dB(A), k=3 dB(A) |
| Vibration at Front Handle | A front_hv, eq: 5.259 m/s², k=1.5 m/s² |
| Vibration at Rear Handle | A rear_hv, eq: 4.938 m/s² , k=1.5 m/s² |
There are no products in your basket.